Child pages
  • Przygotowania pendrive'a z DigitLabem
Skip to end of metadata
Go to start of metadata

 

1. Pobranie systemu Digitlab

System Digitlab można pobrać w formacie obrazu ISO ze strony Zespołu Bibliotek Cyfrowych Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
Adres do aktualnej wersji systemu: http://dl.psnc.pl/download/digitlab/digitlab-1.0-desktop-i386.iso

2. Przygotowanie niezbędnych narzędzi

Do nagrania pobranego obrazu na pendrive'a niezbędne jest użycie specjalnego programu. Przykładowym narzędziem, którym można się posłużyć, jest darmowy program Universal USB Installer, do pobrania ze stron serwisu pendrivelinux.com.
Adres do programu: http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/

3. Nagranie systemu Digitlab na pendrive

Posiadając już pobrany obraz systemu Digitlab jak i program Universal USB installer, można przystąpić do instalacji systemu na pendrive'a. Po podłączeniu pendrive'a do komputera (musi posiadać ok. 4GB wolnej przestrzeni) należy uruchomić program Universal USB Installer. W pierwszym kroku z listy rozwijanej oznaczonej numerem “1” należy wybrać pozycję “Try unlisted Linux ISO”. Następnie kliknąć przycisk ''Browse” i wskazać pobrany obraz systemu Digtilab.

Kolejną czynnością jest wskazanie litery, którą oznaczony jest pendrive, na który ma być nagrany system. Wyboru należy dokonać na liście rozwijanej oznaczonej numerem “3”.
Po kliknięciu przycisku “Create” powinien rozpocząć się proces nagrywania systemu Digitlab na pendrive'a. Możliwe, że program będzie oczekiwał potwierdzenia wykonania operacji wówczas należy się zgodzić klikając przycisk “Yes”.

4. Uruchomienie systemu

System można uruchomić z pendrive'a jeżeli komputer jest odpowiednio skonfigurowany. Aby wystartować bezpośrednio z nośnika USB. Należy upewnić się, że nośnik USB ma wyższy priorytet startowania na liście rozruchu w systemie BIOS niż dysk twardy komputera.
W zależności od rodzaju wersji zainstalowanego systemu BIOS do listy wyboru urządzeń, z których ma nastąpić rozruch należy wejść podczas startu komputera poprzez wciśnięcie klawisza: F2, F10, F11 lub ESC. Więcej informacji na temat ustawień systemu BIOS można znaleźć pod adresem: http://www.pendrivelinux.com/tag/bios-boot/ (informacje w j.angielskim)
Po starcie systemu Digitlab, w oknie do wyboru jest kilka opcji. Można skorzystać z systemu Digitlab nie wprowadzając żadnych zmian na komputerze (opcja oznaczona numerem “1”) lub można zainstalować system na dysku twardym komputera (opcja oznaczona numerem ”2”). W przypadku wyboru opcji instalacji systemu, uruchomi się kreator, który prowadzi użytkownika krok po kroku aż do uruchomienia systemu.

  • No labels